top of page

איטום גג מיכל סולר במערכת פוליאוריאה


תקציר: חברת תשתיות נפט ואנרגיה בע"מ המוכרת לכולנו בשם תש"ן, הינה חברה בבעלות ממשלתית אותה מפעילה מדינת ישראל. תשתיות הנפט והאנרגיה נשענות ע"פ רוב מתהליכי זיקוק והפקה של חו"ג כדוגמת: נפט גולמי, פחם וגז טבעי. כחלק ממטרות פעילותה לטובת פעילות אנרגטית תקינה, היא פועלת לאחסון אספקה תקינה של חומרי הגלם אל היצרנים ושלאחר תהליכי זיקוק ועיבוד מתאימים יגיעו אל הצרכנים. במסגרת פעילותה השוטפת בבעלות החברה במספר מוקדים בארץ חוות מכלים המאחסנות את תזקיקי הנפט השונים. מכלים אלו עשויים ע"פ רוב ממתכות. בפרויקט הנ"ל מדובר על מיכל פלדה כאשר הגג שלו עשוי מלוחות אלומיניום המחוברים ביניהם בפסי חיבור מכנים. כפי ניתן ראות מהתמונות הגג הוא כיפתי בצורה גאומטרית לא קונבנציונאלית בלשון המעטה.


הבעיה: כאמור לוחות האלומיניום מחוברות אחת לשנייה באופן מכני כאשר מערכת האיטום בין לוח ללוח מבוססת על אטם גומי יעודי. במהלך השנים כושר האיטום של האטם הלך ונפגע כך שגבר החשש שמים או/ו לכלוך מצליחים לחדור לתוך המיכל ולזהם את תזקיקי הדלק שבתוכו.


בחירה בקבלן הביצוע: כאמור תש"ן הינה חברה ממשלתית המחוייבת בחוק חובת המכרזים וכמתבקש החברה הגדירה תנאי סף מחמירים לביצוע העבודה. בהליך מכרז כמתבקש , חברת ע.נ.פ ציפויים ועבודות הנדסיות בע"מ נמצאה עומדת בכלי תנאי הסף וקיבלה את המנדט לביצוע המלאכה.


האתגר הבטיחותי: כפי הניתן להבחין בקלות, שיפוע הגג מגיע עד ל 45 מעלות ואם אין די בכך שיטת ההכנה הייתה מיועדת להיות שטיפה בלחץ מים גבוה. שילוב השיפוע החד והשימוש במים הפך את הביצוע לרמת סיכון גבוהה במיוחד. רמת התודעה בע.נ.פ לבטיחות היא גבוהה ביותר וכך גם ההסמכות המקצועיות הפנים ארגוניות שבתוך החברה.

יגאל כמנהל עבודה מוסמך ומדריך עבודה בגובה, יהודה בן אלול כמנהל מקצועי לטיפוס תרנים ומדריך עבודה בגובה וסאמר מוחסן כעוזר מנהל עבודה מוסמך, כתבנו את תוכנית העבודה ותוכנית החילוץ אשר נבדקה ואושרה על ידי ממונה בטיחות מוסמך.

בהתאם לתוכנית הבטיחות שנכתבה ביום הראשון בוצע תרגיל בו אפשרנו לצוות הביצוע ענפ להתרגל למערכות הבטיחות. בנוסף ביצענו תרגיל חילוץ בו נעשתה הדמייה בו אחד העובדים איבד את הכרתו ונדרש לחלצו.

כאמור כל יום ההדרכה ותרגיל החילוץ בוצע תחת הפיקוח של מנהל עבודה מוסמך ומנהל טיפוס תרנים מקצועי אשר ביחד אישרו את שיטת העבודה ואת תוכנית החילוץ.


בחירת הפיתרון: מערכות וחומרי איטום קיימים בשפע בתחום האיטום אך בפרויקט זה התקיימו מכלול תנאים ייחודים שהפכו את היצע החומרים למצומצם עד מאוד:

· עמידות החומר בפני גזים של דלקים וסולר

· כיפה בעלת שיפוע עד 45 מעלות

· ביצוע בתקופת החורף (סכנה לחשיפת חומר האיטום לגשמים לפני שהספיק להתפלמר ורגישות לאחוז הלחות היחסי באויר)

· גמישות המאפשרת לגישור על פני התנועה הדינמית של הגג וחיבורי הלוחות.

· כושר הדבק לתשתית אלומיניום.

תנאים אלה ביחד הביא לידי הבנה והפנמה מהירה כי החומר היחידי שיכול לתת מענה לכל האתגרים האלה גם יחד היא הפוליאוריאה

הפוליאוריאה שנבחרה לביצוע העבודה היא : POLYHARD 100 של חברת טמבור אשר בעלת תקן EN 13529 המאשר חשיפה לדלקים


המפרט הטכני:

· הכנת שטח SSPC-SP1 שטיפה בלחץ מים 500 בר

· ליטוש ידני את פני השטח לקבל פרופיל חספוס 40-70 מיקרון (אסור היה לעשות ניקוי חול)

· יישום שכבת ייסוד ייעודית לאלומיניום

· יישום שכבת פוליאוריאה מסוג POLYHARS 100 בעלת תקן EN 13529

· יישום שכבה עליונה מסוג טאמאגלס PE לארה משמעותית של חיי המערכת

קיים צפויי של המערכת עד לפעם הבאה: 30 שנה


תהליך הביצוע סיום ומסירה:

"קשה באימון קל בקרב" איננה קלישאה, המשאבים הרבים שהושקעו בזמן התכנון המקדים, בהיערכות, בהדרכות, ובהתאמת הציוד והמשאבים המקצועיים הניבו תוצאות בהתאמה. גם מספר אירועי גשם זלעפות תוך כדי הביצוע, לא הכשיל את הפרויקט והצלחנו לסיים את ולהקדים את לוחות הזמנים.


משוב והפקת לקחים:

בסיום כל פרויקט מזה שנים ע.נ.פ נוהגת לשלוח טופס משוב ללקוחותיה. טופס משוב זה הוא יקר מאוד עבור ע.נ.פ. דרך טופס משוב זה אנו לומדים עלינו דרך מבטם של הלקוחות וכל זאת ממקום של רצון להתקדם ולהשתפר כל פעם עוד קצת ועוד קצת.

עלאחת כמה וכמה, בפרויקט מורכב כגון זה היה חשוב לנו לשמוע מהלקוח כיצד הוא חווה את הפרויקט מזוית ראייתו והתרגשנו לקרוא.Commentaires


Featured Posts

בקרוב יהיו כאן פוסטים ששווה לחכות להם!
שווה להמשיך ולעקוב...

Recent Posts

Archive

Search By Tags

Follow Us

  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page